Jak udekorować restaurację w loftowym stylu?

Jak udekorować restaurację w loftowym stylu?

Gastronomia to złożony biznes, w którym sukces opiera się nie tylko na odpowiednio dobranym menu, ale także na wielu innych czynnikach. Jednym z nich jest aranżacja wnętrza. Warto zadbać o to, by zaostrzała apetyt i stwarzała przyjemne warunki dla przebywających w nim gości. Posiłki, które trafiają w kulinarne gusta klientów, powinny iść w parze z estetycznym wystrojem. Duże znaczenie ma tutaj wybór odpowiedniej kolorystyki, elementów wyposażenia oraz dodatków. Kluczowe jest postawienie na styl architektoniczny, który będzie pasował do serwowanych potraw i najlepiej odzwierciedli oczekiwania odwiedzających lokal gości.

Współcześnie bardzo popularny jest styl loftowy, który z jednej strony cechuje się minimalizmem i surowym wystrojem, z drugiej może dawać wrażenie przytulności za sprawą takich elementów jak czerwona cegła, czy subtelne, nienarzucające się dodatki. I choć mówi się, że tych ostatnich w loftach nie powinno być dużo, to industrialne restauracje zdecydowanie warto w nie wyposażyć, stawiając na ich odpowiedni wybór i korespondującą ze stylem kolorystykę.

Oświetlenie w loftowych restauracjach

Zamontowane nad stolikami oprawy oświetleniowe pomagają w budowaniu klimatycznego nastroju. Bardzo istotne jest oczywiście to, by ich design współgrał ze stylistyką wnętrza. W loftach doskonale sprawdzają się minimalistyczne lampy wiszące w kształcie odwróconej misy. Zawieszone nad barkiem, stolikiem, a w przypadku opraw o większych rozmiarach w kilku wyznaczonych przez projektanta miejscach, które pozwolą oświetlić całe wnętrze, współtworzą loftowy klimat.

Jako dodatkowy element warto zastosować lampki ozdobne. W tej roli doskonale sprawdzi się świetlny drucik LED, który niezwykle atrakcyjnie zaprezentuje się w szklanym naczyniu. Można do tego celu wykorzystać między innymi słoje szklane albo ogrodowe latarenki.

Poza lampami w industrialnej restauracji warto zadbać o dodatkowe oświetlenie z wykorzystaniem świec. W tym przypadku mamy szerokie możliwości wyboru, bo świec, które dobrze wpisują się w takie wnętrza, jest całkiem sporo. Świece ozdobne mogą przybierać różne formy, od niezwykle dekoracyjnych, po bardzo skromne świece stożkowe. W loftach zdecydowanie stawiamy na te drugie, wybierając kolorystykę korespondującą ze stylistyką wnętrza. Jeszcze bardziej loftowego wyglądu nadamy takiej dekoracji, jeżeli zastosujemy odpowiednie podstawki pod świece. W tej roli bardzo dobrze sprawdzi się naturalny, szlifowany plaster drewna.

Plaster Drewna Szlifowany Naturalny ϕ30 cm

Plaster Drewna Szlifowany Naturalny ϕ30 cm

Szklane dekoracje idealne dla loftów

Wybierając dekoracje do industrialnego wnętrza, warto stawiać na dodatki o skromnej formie. W taką charakterystykę idealnie wpisują się niektóre szklane dekoracje. Ich wybór jest naprawdę szeroki. Skromny, nienarzucający się kształt mają na przykład wspomniane wyżej słoje szklane, które mogą posłużyć do stworzenia żywej dekoracji (las w szkle). Można w nich umieścić również silikonowe tulipany, które doskonale imitują naturalne kwiaty. W restauracyjnym wnętrzu takie rozwiązanie okazuje się bardzo praktyczne. Innym pomysłem na wykorzystanie szklanych słojów jest wypełnienie ich kwiatowym suszem, szyszkami, suszonymi owocami, kamykami albo innymi prezentującymi się efektownie ozdobami. Można też umieścić w nich świece, do których równie dobrze sprawdzą się świeczniki szklane dostępne w naszej ofercie.

W podobny sposób wykorzystuje się inne szklane naczynia ozdobne, na przykład cechujące się minimalistyczną formą wazony. Te mogą mieć kształt tuby, szklanej kuli albo niewielkiego prostokąta. Można umieścić w nich kwiaty cięte, a nawet posadzić roślinę doniczkową. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak wykonanie odpowiedniego drenażu, który z jednej strony będzie się ładnie prezentował, z drugiej odprowadzi nadmiar wilgoci z korzeni.

Szklany Słój do Aranżacji 30cm ϕ19cm

Szklany Słój do Aranżacji 30cm ϕ19cm

Żywe rośliny w loftowych wnętrzach

Rośliny doniczkowe potrafią ożywić i ocieplić każde wnętrze. Cóż dopiero mówić o loftach, które z założenia są surowe i pozbawione dekoracji. Lokale gastronomiczne wymagają jednak stworzenia przyjemnej atmosfery, w której dobrze poczują się klienci. Dlatego – choć tradycyjne lofty mogą być całkowicie pozbawione roślin doniczkowych – to w restauracyjnych wnętrzach możemy się z nimi spotkać. Osłonki na doniczki ceramiczne należy dopasować do stylistyki wnętrza. To natomiast, biorąc pod uwagę szeroki wybór, z jakim mamy do czynienia na rynku, nie powinno być trudne. Z łatwością znajdziemy modne osłonki z ceramiki szkliwionej, które wizualnie przypominają beton. Świetnym pomysłem może być również wykorzystanie osłonek w kolorze czarnym, zwłaszcza jeśli te cechują nietypowym kształtem. Inna opcja to modele wykonane z drewna. Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniej roślinności. Zazwyczaj preferowane są kwiaty, których największą ozdobę stanowi soczysta zieleń liści. Często spotykanym w takich wnętrzach gatunkiem jest stosunkowo prosta w uprawie Sansewieria albo Zamioculcas zamiifolia.

Osłonka Ceramiczna Modern Stone

Osłonka Ceramiczna Modern Stone

Dekoracje stołu w restauracyjnych wnętrzach powinny być dopasowane do ich stylistyki. Choć styl industrialny z założenia powinien być surowy i pozbawiony elementów dekoracyjnych, w lokalach gastronomicznych można odejść od tej zasady i wprowadzić do aranżacji skromne, ale ocieplające wystrój dodatki, wśród których wyróżnić można m.in. bieżniki na stół, misy szklane czy serwetki papierowe. W ten sposób można zyskać niebanalną i przyciągającą uwagę restaurację, która – właśnie za sprawą tych dodatków – będzie niezwykle przyjemnym miejscem do spędzania czasu przy smacznym posiłku.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl