Jak wybrać osłonki na doniczki?

Jak wybrać osłonki na doniczki?

Dobór osłonek w żadnym przypadku nie powinien być przypadkowy. Bardzo ważny jest ich kształt, wielkość, kolorystyka, a także materiał, z jakiego zostały wykonane. Decydując się na konkretny model, należy mieć na uwadze zarówno wrażenia estetyczne, jakie można przy ich pomocy stworzyć, jak i dobro roślin. W zasadzie to ostatnie powinno być tutaj kluczowe. Trudno bowiem o piękną kwiatową kompozycję, jeśli umieszczona w osłonce roślina jest w złej kondycji.

Posadzone w donicach kwiaty wymagają dodatkowo podstawki, na której będzie zbierać się woda albo osłonki pełniącej podobną funkcję. Ta druga umożliwia ukrycie doniczek produkcyjnych lub tych, które zwyczajnie nie mogą poszczycić się estetycznym wyglądem.

Jakie funkcje pełni osłonka na doniczkę?

W przeszłości w domowej uprawie roślin wiele osób decydowało się na sadzenie kwiatów w donicach z podstawkami. Dziś coraz częściej podstawki zastępowane są osłonkami, które po części pełnią podobną funkcję. Tak jak wspomniane wyżej podstawki zbierają z donic nadmiar wody. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że dodatkowo w istotny sposób wpływają na estetykę wnętrza. Mają charakter dekoracyjny, dlatego z ich udziałem możemy tworzyć zróżnicowane, niekiedy bardzo efektowne aranżacje. Przy tworzeniu takich kompozycji bardzo ważny jest wybór odpowiedniej osłonki, jej umiejętne dopasowanie do konkretnej rośliny oraz stylistyki wnętrza, a także podjęcie decyzji, czy lepiej zaprezentować ją jako pojedynczą ozdobę, czy może zestawiając z innymi współgrającymi z nią kształtem, kolorem lub formą.

Jak dobrać wielkość osłonki do doniczki?

Przy tym wszystkim nie wolno zapominać, że naszym celem powinien być wybór osłonki, która zapewni roślinie optymalne warunki do wzrostu. Dlatego jej rozmiar należy dopasować do doniczki, która zostanie w niej umieszczona. W praktyce oznacza to, że osłonka powinna być nieco wyższa od doniczki i skutecznie ukrywać ją w swoim wnętrzu. Dzięki temu zapewniamy odpowiednie wrażenia estetyczne, a zarazem zapobiegniemy wylewaniu się wody z doniczki przy podlewaniu kwiatów. Ważne jest to, by osłonka umożliwiała zbieranie nadmiaru wody z doniczki. Należy jednak pamiętać, że korzenie rośliny nie powinny być stale mokre, bo mogłoby to doprowadzić do ich gnicia. Dlatego – jeżeli spód osłonki lub dno doniczki nie zostały wyprofilowane w sposób gwarantujący pomiędzy nimi odpowiednią przestrzeń – należy zadbać o wykonanie drenażu. W tym celu wystarczy na dnie osłonki umieścić większy, płaski kamień, kawałek starej, ceramicznej doniczki albo keramzyt.

Doniczka a osłonka - najważniejsze różnice

Podstawowa różnica pomiędzy donicą a osłonką jest taka, że ta pierwsza ma przede wszystkim zapewniać optymalne warunki do wzrostu i rozwoju rośliny, druga gwarantować odpowiednie wrażenia estetyczne. Właśnie z tego powodu mamy do czynienia z ogromną różnorodnością asortymentu osłonek. Zróżnicowanie dotyczy ich rozmiaru, kształtu, kolorystyki oraz materiału, z jakiego zostały wykonane. Bardzo dekoracyjne są osłonki na doniczki ceramiczne. Być może z tego wnika ich duża popularność. Ponieważ ceramika jest stosunkowo ciężka, osłonka zapewnia roślinie stabilność. Duży wybór osłonek ceramicznych wynika z ich różnych, niekiedy bardzo nietypowych form, kolorystyki albo dodatkowych dekoracji. Doskonały przykład stanowi tutaj osłonka ceramiczna szkliwiona złota, która wyróżnia się zarówno barwą, jak i ciekawym designem. Atrakcyjny kształt ma też osłonka z ceramiki biała fala. A wyjątkowo eleganckim wyglądem wyróżnia się osłonka ceramiczna z cyrkoniami.

Osłonka Ceramiczna Szkliwiona Złota 14 x 14cm

Osłonka Ceramiczna Szkliwiona Złota 14 x 14 cm

Rodzaje osłonek na doniczki

Poza ceramiką osłonki do roślin produkuje się też z tworzyw sztucznych, metalu, betonu, rattanu, drewna oraz szkła. Szklane osłonki szczególnie często wykorzystuje się do uprawy storczyków. Nierzadko możemy również zobaczyć misy szklane, w których umieszcza się większe kompozycje kwiatowe, albo słoje szklane wykorzystywane do aranżacji dekoracji typu „las w szkle”. Niekiedy za osłonkę mogą również posłużyć dostępne w domu przedmiotu jak wiklinowe koszyki albo kuchenne miseczki.

Osłonka z Ceramiki Szkliwionej Biała Fala 18x18cm

Osłonka z Ceramiki Szkliwionej Biała Fala 18 x 18 cm

Na co zwrócić uwagę przy wyborze osłonki na doniczkę?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na osłonki na doniczki ceramiczne, plastikowe, szklane, czy też wykonane z innego materiału, powinniśmy zwrócić uwagę na zachowanie właściwej proporcji względem doniczki, która znajdzie się wewnątrz. Kolorystykę osłonki warto uzależnić od wystroju wnętrza, a także kwiatów, które będą z nią zestawiane. Dla przykładu osłonki w kolorze białym doskonale komponują się z kwiatami o żywo zielonych liściach oraz białych kwiatach. Dlatego bardzo ładnie prezentują się w nich skrzydłokwiaty. Kolor osłonki można również dopasować do barwy innych elementów dekoracyjnych konkretnej aranżacji. Jeżeli natomiast zależy nam na tym, by osłonka sama w sobie stanowiła już ciekawą ozdobę, to warto postawić na jej wyrazistą formę. Świetnym wyborem może okazać się osłonka ceramiczna modern stone albo osłonka na roślinki modern head, która dobrze wygląda w nowoczesnym wnętrzu.

Osłonka Ceramiczna Modern Stone

Osłonka Ceramiczna Modern Stone

Osłonka bez wątpienia powinna pasować do miejsca, w którym zostanie umieszczona. Dlatego jej dopasowanie do stylistyki wnętrza jest kluczowe. Uwzględniając wszystkie wymienione powyżej aspekty z pewnością uda się stworzyć przyjemną w odbiorze aranżację i zapewnić roślinom właściwe warunki.

Polecane produkty:

Osłonka Ceramiczna Trzy Storczyki Srebrna
Osłonka z Ceramiki Szkliwionej Walec Lustrzane Srebro ϕ 13 cm
Osłonka z Ceramiki Szkliwionej Wenecja ϕ 13 cm
Osłonka Ceramiczna na Doniczkę

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl