Rodzaje serwetek na stół i sposoby ich składania

Rodzaje serwetek na stół i sposoby ich składania

Odwiedzając elegancką restaurację, oczekujemy nie tylko smacznego i ładnie podanego posiłku, ale również odpowiedniej do niego oprawy. W cenionych lokalach gastronomicznych normą stały się ustawione na stole świeże kwiaty, efektowne obrusy i elegancko złożone serwetki. Przyjemne otoczenie sprzyja smakowaniu potraw i pozwala prawdziwie cieszyć się spożywanym posiłkiem. Z czasem staje się też wizytówką restauracji, do której z przyjemnością się wraca i z chęcią poleca znajomym.

Składanie serwetek nie jest sztuką, która pojawiał się w ostatnich dekadach, ale znacznie starszą. Mówi się, że historia serwetek sięga czasów Ludwika XIV, który panował we Francji. Co istotne, rolę, jaką przypisuje się współczesnym serwetkom, pełnił w tamtych czasach obrus. Niektórzy początki nakrywania stołu obrusem datują na wiek XV. Wówczas służył on do ochrony odzieży biesiadników, a także do wycierania rąk i ust po spożytym posiłku. Serwetki w mniejszych rozmiarach pojawiły się w XVIII w. Z czasem zaczęły być stosowane nie tylko na dworach królewskich, ale również w mieszczańskich domach. Miały zarówno znaczenie praktyczne, jak i dekoracyjne. Początki efektownego składania serwetek również datuje się na XVIII w. Rozwój przemysłu doprowadził w drugiej połowie XX w. do popularyzacji serwetek papierowych.

Trzy rodzaje serwetek

Serwetki stanowią niezbędny element dekoracji stołu podczas ważnych okolicznościowych przyjęć. Obecne są na stołach w eleganckich restauracjach, ale często pojawiają się również w naszych domach. Ich rodzaj i wygląd może się różnić w zależności od miejsca, gdzie są stosowane oraz okoliczności. Z uwagi na rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane serwetki, możemy je podzielić na trzy grupy.

Serwetki materiałowe

Serwetki materiałowe są stosowane podczas bankietów, okolicznościowych przyjęć oraz w eleganckich restauracjach. Niezwykle wytworne i jedne z najdroższych na rynku. Na stołach pojawiają się często przy okazji przyjęć weselnych i komunijnych oraz organizacji chrzcin. Mogą być produkowane z różnych materiałów, jednak najczęściej jest to uszlachetniony, przeznaczony do kontaktu z żywnością poliester, który cechuje się zwiększoną odpornością na zabrudzenia. Zaletą takich serwetek jest możliwość wielokrotnego stosowania, wadą konieczność prania i czyszczenia powstałych plam.

Serwetki papierowe

Zdecydowanie najpopularniejsza i najtańsza, co nie znaczy najgorsza opcja. Doskonale sprawdzają się do dekorowania stołu niezależnie od okoliczności. Znajdują zastosowanie na co dzień w naszych domach, w eleganckich restauracjach, na uroczystych bankietach i okolicznościowych przyjęciach. Z uwagi na zróżnicowane i często bardzo piękne wzornictwo z powodzeniem zastępują serwetki materiałowe. Dostępne są w różnych rozmiarach, kolorach i fakturach. Serwetki papierowe i serwetki papierowe wzorzyste za sprawą odpowiedniego wzoru z łatwością można dopasować do konkretnej okoliczności.

Serwetki Papierowe Srebrne Metaliczne 33x33cm

Serwetki Papierowe Srebrne Metaliczne 33x33cm

Serwetki flizelinowe

Dużą popularnością cieszą się również serwetki flizelinowe, które cechują się większą od serwetek papierowych wytrzymałością. Ich ogromną zaletą jest grubość i sztywność, która sprawia, że wykonane z nich dekoracje długo zachowują nadane im kształty. Serwetki flizelinowe na stole potrafią prezentować się bardzo elegancko. Z powodzeniem łączą największe zalety serwetek papierowych i materiałowych, a przy tym zachęcają swoją ceną.

Serwetki Flizelinowe Dunisoft 40x40cm 60szt. Czerwone

Serwetki Flizelinowe Dunisoft 40x40cm 60szt. Czerwone

Jak składać serwetki?

Efektowna dekoracja sprawia, że posiłek staje się prawdziwą przyjemnością. Stąd właśnie pomysł na składanie serwetek, które dzięki temu prezentują się bardzo elegancko. Składanie może być stosunkowo proste albo niezwykle fantazyjne. Pasjonaci uczynili z niego prawdziwą sztukę, dzięki czemu na niektórych stołach pojawiają się niezwykle piękne kompozycje, które przypominają kwiaty, łabędzie, wachlarze albo kieszonki, do których można wsunąć sztućce. Możliwości jest naprawdę wiele, a składanie serwetek, jak się okazuje, wcale nie musi być takie trudne. Obecnie możemy znaleźć wiele blogów poświęconych tej tematyce, które pokazują krok po kroku, jak należy to robić. Dzięki temu piękną dekoracją stołu może się dziś pochwalić nie tylko elegancka restauracja, ale praktycznie każdy gospodarz, który organizuje w swoim domu przyjęcie.

Serwetki Papierowe Czerwone 33x33cm

Serwetki Papierowe Czerwone 33x33cm

Różne rodzaje serwetek na inne okoliczności

Warto pamiętać, że poza najbardziej popularnymi, białymi serwetkami, niezależnie czy są to serwetki papierowe, materiałowe czy flizelinowe, na rynku dostępny jest też szeroki wybór serwetek okolicznościowych. Efektowne wzory na serwetkach dostosowane do konkretnej uroczystości, podniosą jej rangę i dodadzą splendoru. Ładnie zaprezentują się podczas weselnego przyjęcia, ale również w trakcie wigilijnej kolacji w rodzinnym gronie.

Serwetki Flizelinowe Dunilin Brilliance 40x40cm 45szt. Szarobeżowe

Serwetki Flizelinowe Dunilin Brilliance 40x40cm 45szt. Szarobeżowe

Poza serwetkami istnieją również inne sposoby na dekorowanie stołu. Można do tego celu wykorzystać takie dekoracje stołu jak kieszonki na sztućce, świece ozdobne albo żywe kwiaty. Możliwości jest naprawdę wiele, a dostępne na rynku dekoracje zdecydowanie ułatwiają to zadanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl